Hamerlik.eu
msgbartop
Profesjonalny blog o Pozycjonowaniu
msgbarbottom

6 maj 2015 Marketing szeptany

W Sieci coraz częściej natknąć się można na pytania dotyczące marketingu szeptanego. Po co się go stosuje? Co to w ogóle jest? Czy przydaje się w pozycjonowaniu? Jak bardzo jest skuteczny w porównaniu z innymi metodami stosowanymi przez agencje interaktywne? Za chwilę odpowiem na każde z tych pytań.

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie drugie, które tak naprawdę powinno być pierwszym pytaniem, a zatem, co to jest marketing szeptany. Otóż jest to nic innego, jak promowanie marki w Internecie za pomocą wpisów na forach internetowych, czy blogach, albo serwisach. Słowem – wszędzie tam, gdzie jest możliwość zostawić komentarz.

I tutaj dochodzimy do miejsca, w którym należy odpowiedzieć, po co się go stosuje. Jak się zapewne domyślacie, ponieważ czytacie bloga o pozycjonowaniu, robi się to po nic innego, jak po to, by uzyskać naturalny ruch na stronie poprzez zwiększenie liczby wejść na stronę z różnych numerów IP, co również jest brane pod uwagę przez roboty wyszukiwarek podczas indeksowania witryny. Nie muszę chyba nikomu powtarzać, że przełoży się to pozytywnie na wzrost pozycji promowanej witryny, prawda? Tak myślałem. :-)

No tak, zostawić komentarz. Ale jaki komentarz? Gdzie? Nie może być to zwykły komentarz pod tytułem „lubię placki”, ponieważ taki komentarz może zostać uznany przez moderatora forum bądź właściciela bloga za spam (a tego byśmy bardzo nie chcieli) i może zostać usunięty. Tego byśmy nie chcieli jeszcze bardziej. Każdy komentarz powinien wnosić coś nowego do dyskusji, jeżeli to jeszcze możliwe lub chociaż mieścić się w poruszonym na forum temacie.

Przykładowo, jeżeli odwiedzasz forum o pozycjonowaniu i chcesz zostawić komentarz w wątku dotyczącym wyboru hostingu, który najlepiej by się nadawał do postawienia strony zapleczowej to nie napiszesz nic i niedźwiedziach brunatnych, lecz podzielisz się swoimi spostrzeżeniami bądź doświadczeniami, dzięki czemu Twój komentarz będzie atrakcyjny dla rozmówców.

W treści komentarza możesz zawrzeć link prowadzący do strony, którą chcesz zareklamować, albo stworzyć anchor zawierający link do tej strony.

Od siebie polecam tę drugą opcję, ponieważ można dzięki temu stworzyć naturalnie brzmiące zdanie. A można również stworzyć anchor do strony w sygnaturze znajdującej się w stopce, co należy ustawić w swoim profilu na danym forum. To co prawda wiąże się z koniecznością założenia na danym forum konta, niemniej jednak warto z tej opcji skorzystać, ponieważ daje to bardzo dobre rezultaty.

I w ten sposób macie odpowiedź na kolejne pytanie. Tak, opłaca się stosować w pozycjonowaniu marketing szeptany, ponieważ jest skuteczny. Jeszcze lepsze daje efekty, jeżeli na jednym forum dodamy co najmniej 10 wpisów, przez co przestajemy być postrzegani na danym forum jako nowicjusze. Oczywiście nie trzeba od razu jednego dnia dodawać dziesięciu wpisów, choć jest to przecież możliwe, ponieważ mnogość wątków na forach internetowych jest naprawdę ogromna i jest w czym wybierać.

Oczywiście najlepiej wybierać te aktywne wątki, ponieważ wtedy dyskusja wygląda naturalnie, bo w gruncie rzeczy jest naturalna i roboty wyszukiwarek nie mogą się w tym działaniu doszukać żadnej manipulacji, ponieważ jej nie ma. Korzystamy po prostu z możliwości, jakie daje nam bezkresna przestrzeń Internetu.

Muszę tu od razu powiedzieć, że marketing szeptany jest dużo skuteczniejszy od katalogowania. Przy katalogowaniu bardzo często można się natknąć na katalogi założone na tym samym numerze IP, przez co generowany przez nie ruch, wygląda tak, jakby odsłon promowanej strony dokonywała jedna i ta sama osoba, a w związku z tym spada moc pozycjonowania.

Marketing szeptany można zaś porównać do linków sponsorowanych – daje niemal natychmiastowy efekt i zapewnia duże zróżnicowanie numerów IP odwiedzających promowaną stronę, a to nierzadko przekłada się na skoki pozycji o kilka, a nawet kilkanaście pozycji. Zatem warto, prawda?Zostaw komentarz